ucak_gecikmesi_tr_pasaportUçak yolcularının mutlaka incelemeleri gereken Pasaport bilgileri,Türk, Alman, Fransız, Hollanda, Belcika, Isvec, Ingiltere pasaportlari içinde geçerlidir.

Lütfen pasaportlarınızın imzalı olmasına dikkat ediniz. Sahibi tarafından imzalanmayan pasaportlar geçersiz sayılmaktadır.

yolcu_haklari_pasaport

– Pasaportunuzun geçerlilik süresinin seyahat edeceğiniz tarihleri kapsadığından emin olunuz. Pasaportunuzda aranan geçerlilik süresinin gideceğiniz ülkeye göre değişiklik gösterebileceğine de dikkat ediniz (bazı ülkeler en az 6 aylık geçerlilik süresi istemektedir, yolcu haklari ekibi olarak tavsiyemiz hep 6 ay geçerli pasaportla uçunuz).

– Almanya seyahati için, ebeveyninin pasaportuna kayıtlı 10-16 yaş aralığındaki çocukların, kayıtlı oldukları ebeveyn pasaportunda fotoğrafı bulunmalıdır.
– Türk vatandaşlarının Almanya üzerinden vizesiz transit geçebileceği havalimanları, Frankfurt (en fazla 24 saat transit bekleme süresi), Münih (en fazla 24 saat transit bekleme süresi), Hamburg (04.30-23.30 arasında transit geçişe izin verilir) ve Köln’dür (04.30-23.30 arasında transit geçişe izin verilir). Ancak yolcuların bu havalimanlarından vizesiz transit seyahat edebilmeleri için Bulgaristan, Kanada, Kıbrıs, İrlanda, Japonya, Lihtenştayn, Romanya, İngiltere, ABD veya AB ülkelerinden birine ait vize veya oturum izinlerinin olması gerekmektedir.
rötar_pasaport– Seyahat dokümanlarındaki pasaport, kimlik ve bilet bilgileri aynı olmalıdır. Evlilik, boşanma vb. nedenlerle yapılan isim değişikliklerinde pasaportun yenilenmesi ya da ilgili değişikliğe dair resmi yazının (evlilik cüzdanı, boşanma ilamı vs.) seyahat esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
– Pasaportta herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol ediniz. Pasaport defterinin pasaport kabından tamamen veya kısmen ayrılmamış olmasına, fotoğraflı sayfadaki plastik ince tabakanın ayrılmamış veya kopmamış olmasına dikkat ediniz.
– Bazı ülkeler (Bulgaristan, Rusya, Letonya, vs.) geçersiz (süresi dolmuş, eski tip, vs.) pasaportlardaki vizeleri kabul etmemektedir. Bu ülkelere vize ile seyahat edecek yolcuların eski pasaportlarındaki geçerli vizelerini yeni pasaportlarına aktarmaları gerekmektedir. İspanya ise eski pasaportlardaki geçerli Schengen vizesini, ancak eski pasaportun sayfaları dolduğu için yenilenmiş ve geçerlilik tarihinin henüz geçmemiş olması (iptal damgası vurulmuş olduğu halde) durumunda kabul etmektedir.

– Japonya’ya seyahatlerde eski tip T.C. pasaportları kabul edilmemekte; yeni tip biyometrik T.C. pasaport şartı aranmaktadır.

– Yurt dışı seyahatlerinizde giriş-çıkış kaşesi için pasaportunuzda boş bir sayfanın bulunmasına dikkat ediniz.ucak_gecikme_pasaport
– Pasaportta geçerli ya da geçersiz bir İsrail vizesi veya giriş-çıkış kaşesi olması durumunda bazı Arap ülkelerine giriş yapılamamaktadır.
– Schengen ülkelerine seyahatlerde, vize ilk defa kullanılıyorsa ilk girişin vizeyi düzenleyen ülkeye yapılması Schengen ülkelerinin yetkili makamlarınca tavsiye edilmektedir.
– Düzenleme tarihi 10 yıldan eski olan pasaport ve pasaport yerine geçen seyahat dokümanları EU ülkeleri tarafından kabul edilmemektedir.’

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) mevzuatı uyarınca makinede okunamayan nitelikteki eski tip pasaportların tüm dünyada yürürlükten kalkma tarihi 24 Kasım 2015’tir. Dolayısıyla, makinede okunamayan nitelikteki Türk pasaportları da 24 Kasım 2015 tarihini geçmemek kaydıyla geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabilecektir. Ancak bu tarihten sonra tüm dünyada seyahatlerde yalnızca e-Pasaportlar kullanılacaktır.

HakkiniYedirme_Logo

Başvuru Formu