THY’nin bir kaç hafta önce aldığı kararla bagaj hakkını “tek parçada 23 kilo” düşürmesine gösterilen tepkiler Türk Hava Yolları’na geri adım attırdı.

Konu ile ilgili olarak AK Parti İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu, “THY, Avrupa ülkelerinde yaşayan vatandaşlarımızın haklı tepkilerine kulak vererek, bagaj hakkıyla ilgili kararını yeniden düzenledi. Buna göre yolcular 23 kilo yük hakkını iki valizle taşıyabilecekler” dedi.

Ne olmuştu!

Türk Hava Yolları aldığı kararlar 1 Mayıs’tan itibaren alınacak biletlerde 1 Temmuz’dan itibaren geçerli olacak  dış hat uçuşlarında, ekonomi sınıfı bagaj hakkını çok parça ve 30 kilogramdan, tek parçada 23 kilograma düşürme kararı almıştı.

Ne oldu?

Özelllikle Avrupa’da yaşayan Türklerin yoğun tepkisi ile karşılanan karara karşı gösterilen tepki ve şikayetleri değerlendiren THY yönetimi parça başı bagaj uygulmasından vaz geçerek yine eskiden olduğu gibi 23 kilo yük hakkının iki parça halinde extra ücrete tabi olmadan taşıyacaklarını duyurdu.

Serbest Bagaj Kuralları

 • Bu sayfada belirtilen bilgiler 01 Temmuz 2017 ve sonrasında başlayan ve dış hat parkuru içeren seyahatleriniz için, biletlerinizi 01 Mayıs 2017 tarihi ve sonrasında almanız durumunda geçerlidir.
 • Bagaj hakkı uçulan güzergâh ve uçuş sınıfına göre değişiklik gösterecektir. Standart bir bagajın en, boy ve genişlik toplamı en fazla 158 cm olabilir.
 • Economy Class’ta her bir parçanın ağırlığı en fazla 23 kg*, Business Class’ta her bir parçanın ağırlığı en fazla 32 kg** olabilir.

* Brezilya ya da Arjantin’den başlayan, Türkiye veya Türkiye dışı noktalara varışlı seyahatlerde Economy ve Business Class kabinlerde her bir parçanın ağırlığı en fazla 32 kg olmalıdır.

** 2 yaş altı bebek yolcuların tüm dış hat seferlerinde bagaj hakkı, Business Class ve Economy Class’ta en fazla 1×23 kg olabilir. Bu bagaja ek olarak 1 adet tamamen katlanabilir bebek arabası ya da bebek puseti kabul edilir. Bu bagaj için boyut limiti 115 cm’dir.

Standart bir bagaj ağırlığı en fazla 32 kg olabilir. 32 kg’dan ağır bagajlar tek parça olarak kabul edilemeyecek, bu bagajların bölünmesi ya da kargo olarak taşınması gerekecektir.

Ücretsiz bagaj

İç hat seferlerinde geçerli olan ücretsiz bagaj hakkı

Seyahat sınıfı Serbest bagaj hakkı
Yetişkin/Çocuk Bebek
Business 30 kg 10 kg
Economy 20 kg 10 kg
Promosyon 15 kg 10 kg

Miles&Smiles Elite, Elite Plus ya da Star Alliance Gold kartına sahip olan yolcularımız, belirlenen standart bagaj hakkının dışında ilave bagaj hakkından yararlanabileceklerdir.

Detaylı bilgi almak ve üye olmak için Miles&Smiles sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Miles&Smiles üyelerinin ücretsiz ilave* bagaj hakkı

Kart statüsü Economy Class Business Class Uygulama alanı
Classic Plus 9 kg ekstra bagaj** 1 parça ekstra bagaj (en fazla 23 kg) Dış hatlar
Elite 9 kg ekstra bagaj***
ya da
1 parça ekstra bagaj (en fazla 23 kg)
1 parça ekstra bagaj (en fazla 32 kg) Dış hatlar
Elite Plus 9 kg ekstra bagaj***
ya da
1 parça ekstra bagaj (en fazla 23 kg)
1 parça ekstra bagaj (en fazla 32 kg) Dış hatlar
Star Gold 1 parça ekstra bagaj (en fazla 23 kg) 1 parça ekstra bagaj (en fazla 32 kg) Dış hatlar

*Miles&Smiles üyelerinin, biletlerinde yazılı olan bagaj haklarına ilave olarak sahip olduğu ücretsiz bagaj haklarıdır.

**Biletin ücret kuralları gereği bagaj hakkının bir tanesi için en fazla 32 kg’a kadar ücret alınmaz.

***Biletin ücret kuralları gereği bagaj hakkının iki tanesi için en fazla 32 kg’a kadar ücret alınmaz.

Dikkat edilmesi gereken noktalar

Birden fazla havayolu firmasının dahil olduğu ortak uçuşlarda, sistemin belirlediği en önemli taşıyıcının (most significant carrier) bagaj kuralları geçerlidir. A.B.D. çıkışlı ya da varışlı ortak (interline) uçuşlarda, US DOT (US Department of Transportation) uygulamaları kapsamında en önemli taşıyıcı farklılık gösterebilir.  

Bu tip uçuşlarda tanımlı olan ücretsiz bagaj hakkının görüntülenmesi için biletin üzerindeki bilgilerin kontrol edilmesi gerekir.

Bebek yolcularımızın 23 kg’lik bir parça hakkı vardır. Buna ek olarak, boyut uzunlukları toplamı 115 cm’yi geçmeyen bir puset hakları da bulunmaktadır.
Çocuk yolcularımızın bagaj hakkı, yetişkin yolcularımızla aynıdır.

Hakkini Yedirme Platformu;

Son 3 yıl içerisindeki,
Rötar, iptal, aktarmayı kaçırma, uçağa alınmama gibi durumlarda
yasalar size €600’ya kadar tazminat hakkı tanıyor.

 • Siz değerli yolcular için Yolcu hakları
 • Olası ( 1 – 24 saat ) Uçağım gecikti
 • Uçak gecikti (Rötar) ve beklenen zamanda gelmedi
 • Sebep gösterilmeden Uçağa alınmadım
 • ( 1 – 24 saat ) Rötar
 • Gerekçe gösterilmeden Uçağım iptal edildi
 • Overbook sorunları
 • Rötar nedeniyle Aktarma uçuşunu kaçırdım

Gibi olumsuz ve üzücü durumlarda siz değerli yolcuların haklarını savunacak, kayıplarınızın giderilmesi adına ücretsiz danışmanlık hizmeti verecektir.
www.hakkiniyedirme.com

Uçuş mağduriyetleriniz de sizlere her konuda ücretsiz bilgi ve yardımcı olabilmemiz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu