Uçağınız rötar mı yaptı? divider

Uçağınız rötar mı yaptı veya uçağınız geldi fakat apronda mı bekletiliyorsunuz? Bu gibi durumlarda size tanınmış hakları biliyor musunuz?

Uçağınızın rötar gecikme yapması gibi durumlarda Avrupa Birliği Tüzükleri ve SHGM tarafından belirlenmiş yolcu hakları kapsamında, havayolu şirketlerinin yolcuya karşı sorumlulukları bulunmaktadır. Kullandığınız havayolu firması yolcu haklarınızı bildiren basılı veya elektronik bir bildirimi, havaalanı check-in masasında, check-in büfelerinde ve çevrimiçi olarak açıkça göstermelidir. Uçuşa izin verilmediyse uçuşunuz iptal edilmiş, gidişte 2 saatten fazla gecikme yaşadınız veya son varış noktanızda uzun bir gecikme ile karşılaşacaksınız, havayolu size tazminat ve yardım kurallarını belirten yazılı bir bildirimde bulunmalıdır.

Uçak Rötar – Gecikme Yolcu Hakları

Havayolları  yolcu hakları yönetmeliği kapsamında  uçuşunuzun rötar – gecikme durumana göre haklarınız bulunmaktadır.

İletişim Hakkı:  Uçuş Gecikme süresi ne olursa olsun  havayolu firması yolcuya iki telefon görüşmesi, fax veya e-posta hizmeti sunmak zorundadır.

2-3 saat arası Rötar/Gecikmelerde
Uçuşun 2-3 saat gecikme – rötar yapmasi durumunda yolculara lavabo, WC, sıcak ve soğuk içecek gibi olası ihtiyaçlar sunmalıdır.

3-5 saat arası Rötar/Gecikmelerde
3 – 5 saat arasında gerçekleşen rötar gecikme iptal durumlarında havayolları tarafından zaman dilimine göre dilerseniz kahvaltı, dilerseniz öğle yemeği veya akşam yemeği ücretsiz olarak sunulmalıdır.

5 saat ve Fazlası Rötar/Gecikmelerde
5 saatten fazla geciken uçuşlarda sıcak ve soğuk içecekler, günün zamanına göre kahvaltı veya yemek, ek sıcak ve soğuk içecekler ve ek hafif ara yemeği hizmeti sunmaları gerekmektedir.

Uçuşunuz ertesi gün/günlere alındıysa
Otel konaklaması, Yiyecek ve Otel ile havaalanı arasında ulaşım sağlanması gerekir.

Havayolları Rötar – Gecikme Tazminat Miktarları

Yukarıda belirtilen hakların dışında uçağınızın 2 saat ve üzeri gecikme – rötar yapması durumunda uçacağınız mesafeya bağlı olarak sizlere ödemesi gereken tazminat ücreti bulunmaktadır.

Tazminat miktarları;

0 – 1500 km 1501 – 3500 km arası 3501 km ve üzeri
Avrupa içi 250 Avro 400 Avro
Avrupa dışı 250 Avro 400 Avro 600 Avro

Uçak Rötar – Gecikme Tazminat Hakkınızı Hemen Alın

Havayolu firmaları ile yaptığınız uçuşlarda, uçuş öncesi veya uçuş sonrası olası bir mağduriyet yaşadığınız durumlarda, bunları belgeleyebilecek bir durum oluştu ise, haklarınızı ödemeyen veya zorluk çıkarak Havayolları için dünya çapında bir platform olarak siz değerli yolculara yardım edecek olan www.hakkiniyedirme.com Yolcu Hakları Ekibi ile iletişim kurabilirsiniz. Yolcu Hakları Ekibi, siz değerli bireylerin bu yolculuk ve seyahat sürecinde oluşan tazminat haklarını almak adına tüm masrafları üstlenerek  uzman kişiler sizlerin hakkı adına hukuki adımlar atacaktır.

Süreç Nasıl İşliyor

Öncelikle belirtmek isteriz ki, “HakkiniYedirme.com” hiçbir şart altında sizden ödeme talep etmez.

“Hakkınıyedirme.com / FlightCashBack.com” , bürokratik ve hukuki işlemleri mağdur durumdaki yolculara asgari şekilde yansıtarak şeffaflık çerçevesinde tazminat haklarını elde etmelerini ilke edinmiştir. Tazminat süreciniz üç temel adımdan oluşmaktadır. Başvuru, işlem ve tazminat teslimi aşamalarında sonuç ne olursa olsun hiçbir şekilde sizden bir ödeme talep etmiyoruz.

Şöyle ki;

-Tazminat talebinizi olumlu olarak sonuçlandırdığımızda, kazandığınız tazminatın yüzde 24,5 + Vergi oranındaki evrak ve işlem masrafı ayrılır ve geri kalan miktar hesabınıza yatırılır.

– Olumsuz sonuçlanan başvurularda, o ana kadar yapılmış olan evrak ve işlem giderleri tamamen “hakkınıyedirme.com / flightcashback.com” un sorumluluğundadır, sizden hiçbir şekilde ödeme talep edilmez. Hakkınıyedirme olarak bu güne kadar yapılan Uçak Gecikme -Rötar Tazminat başvurularının % 95 in üzerinde bir oranda olumlu sonuçlandırdığımızı da belirtmek isteriz.

Sizde son 3 yıl içerisinde Rötar-Geçikme sorunu yaşadıysanız kısmından  Ücretsiz olarak başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Rötar ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular


1Başvuru esnasında herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu ?
Hiç bir şart altında sizden ücret talep etmez. Yasal süreç olumlu sonuçlanığı takdirde %33,33 + Vergi başarı komisyonu alınır. Herhangi bir aksi durumda, hiçbir ücret, masraf talep edilmez.

2Neden Biz ?
Havayolu şirketlerinden tazminat taleplerinizde, kişisel veya herhangi bir avukat aracılığyla yaptığınız başvurularda süreç yavaş, zahmetli ve masraflı şekilde ilerlemektedir ve mağduriyet sahiplerinin gözünü haklı olarak korkutmaktadır.hakkınıyedirme.com tüm davalarında yüzde 97,4 oranında başarılı olmaktadır. Çünkü, bizler havayollarının tazminat reddini kabul etmiyoruz ve haksız yere ret edilmiş tüm dava dosyalarını mahkemeye taşıyoruz. Sizlerin hakkını savunmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.Sonuç yoksa ödeme yok mantığı ile çalıyoruz: Davanızı kazanırsak  siz de tazminatınızı alırsanız, biz de o zaman ödeme alıyoruz. Eğer tazminat alamıyorsak sizden kesinlikle ücret talep etmiyoruz. Hizmetlerimiz ücretsiz. Bu yorucu süreçle uğraşmak istemiyorsanız bize ulaşın, sizin için bütün sürecin sorumluluğu alalım.
4Tazminat süreci nasıl işliyor?
Mağduriyetinizin tazminat hakkı oluşturduğu tarafımızdan tespit edildiğinde, hukuki süreci size yansıtmadan takip edip sonuçlandırmamız için, bizi yetkilendirdiğinize dair onay alıyoruz ve bu noktadan sonra yapmanız gereken tek şey hukuki süreci sonuçlandırmamızı beklemek olacaktır. Bu süreç genel olarak Avrupa çıkışlı uçuşlarda, 6 ile 9 hafta arasında, Türkiye çıkışlı uçuşlarda ise 6 ile 14 hafta arası sürmektedir.

5Ne kadar eski vakalar için tazminat başvurusunda bulunabilirim?
Bilet, fatura veya biniş kartlarınızdan birinin bulunması koşuluyla son 3 yıl içerisinde yaşanan uçak mağduriyetleriniz için başvuruda bulunabilirsiniz. 

6Hangi ülkelerde geçerlidir?
AB yönetmeliği yasası kapsamında bulunan tüm EU  ülkeleri ve bu yönetmeliği benimseyen tüm ülkelerde geçerlidir. 

 

.

Son 3 yılda yaptığınız ve üstte belirtilen şartları sağlayan tüm uçuşlar için tazminat hakkına sahipsiniz.

Online Başvuru

Sadece 2 dakikanızı ayırarak hemen tazminat başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru Formu