el bagajinda neler yasak

Yaz sezonu geldi çattı, tatil planları yapıldı ve bavullar hazırlandı. Ancak uçuşumuzu güvenli kılmak için bavulumuzda bulundurmamamız gereken eşyalar var. Uluslararası kurallar göre bu yasaklar, hava yolu şirketlerinde değişkenlik gösterebiliyor. Uçakta el bagajınızda bulundurmamanız gereken eşyaları sizler için sıraladık.

Uçakta El Bagajınızda Yasak Olan Eşyalar

Kesici ve Sivri Eşyalar;

– Tıraş Bıçakları ve Jilet

– İğne ve şırınga,

– Mutfak bıçağı, tirbuson,

– Sivri üçlü şemsiye.

– Yiyecek ve İçecekler

Uçakta Yiyecek Taşıyabilir miyiz? 

Bu sorunun cevabına kısmen evet diyebiliriz. Atıştırmalık yiyecekler yani kek, gofret, bisküvi gibi yiyecekleri yanınızda bulundurabilirsiniz. Yoğurt, hazır puding ve kremalar gibi ürünlerde ise 100 ML kadar izin verilebiliyor. 

Alkollerde 100 ML’den Fazlası Yasak

Alkol ürünlerinde de aynı durum geçerli. Eğer 100 ML’den fazlaysa yanınızda bulunduramazsınız. Ancak Duty Free mağazalarından aldığınız sıvı maddeleri, paketinden çıkartmazsanız kapalı kutusunda ve faturasıyla birlikte taşıyabilirsiniz. Ancak hemen uyaralım AB ülkeleri veya ABD aktarmalı uçuşlarda, alkol taşımak tamamen yasak. 

Spor Ekipmanlarına Dikkat

Kaykay, kamp gazi ve diğer gaz spreyleri, golf, kayak ve hokey takımları, zıpkın, mızrak, çadır kazığı, havai fişek ve benzeri patlayıcılar, dart seti, paten, olta, bisiklet ve dağcılık malzemelerini el bagajınızda bulunduramazsınız. 

Elektronik Aletler’de ise saç masası, düzleştirici ve saç kurutma m makinesini de el bagajınızda bulunduramazsınız. 

Ayrıca diğer sıvılarda ve ilaçlarda da 100 ML’i geçmeyecek şekilde el bagajınızda bulundurabilirsiniz. 

 

Parfümler ve Deodorantlar

Gelelim en çok merak edilen bir başka eşyaya. Parfümler ve Deodorantlar… Eğer saydam bir poşetiniz varsa yanınızda götürebilirsiniz. Her biri eb fazla 100 ML’lik kaplarda, toplamda ise bir litreyi geçmeyecek şekilde ve kilitli poşetlerde olmak üzere el bagajınızda taşıyabilirsiniz.

Evet artık siz de tatil öncesinde el bagajınızda buludurmamanız gereken eşyaları biliyorsunuz. O halde şimdiden hepinize keyifli ve mutlu uçuşlar dileriz. 

 

———————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Uçağınız rötar yaptı ?

Son 3 yıl içerisindeki,
Rötar, iptal, aktarmayı kaçırma, uçağa alınmama gibi durumlarda yasalar size €600’ya kadar tazminat hakkı tanıyor.

Hakkini Yedirme Platformu;

  • Yolcu hakları
  • Uçağım gecikti
  • Uçak gecikti
  • Uçağa alınmadım
  • Rötar
  • Uçağım iptal edildi
  • Overbook
  • Aktarma uçuşunu kaçırdım

Gibi yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda olayın üzerine gitmenizi, haklarınızı talep etmenizi ve haklılığınızı ispat edecek girişimlerinizi masrafsız desteklemektedir.

Avrupa çıkışlı uçuşlarda, hava şartları veya olağanüstü hal (terör, deprem vs.) haricindeki durumlarda yaşanan ve aktarma uçuşları da dahil olmak üzere toplamda 3 (üç) saatin üzerinde olan gecikmelerde, havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Türkiye çıkışlı Türk uyruklu (THY,Pegasus, Sunexpress…) uçuşlarda ise toplamda 7,5 saati aşan gecikmelerde havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Mağduriyetiniz ile ilgili uçuş şirketine başvuru yaptınız ama olumlu sonuç alamadınız mı ?
Sizin adınıza ücretsiz olarak biz uğraşalım, takip edelim.

Uçuş mağduriyetleriniz de sizlere her konuda ücretsiz bilgi ve yardımcı olabilmemiz için bizlere ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu