Paris’ten Istanbula uçacaktım. Hava alanına geldiğimde uçuşumun teknik bir arızadan dolayı 3 saat´den fazla ertelendiğini öğrendim. Bu durumda haklarımı koruyan bir Avrupa Birliği düzenlemesi var mı?”

Evet, “2004 yılında Avrupa Birliği, yolcu haklarını düzenleyen bir yönetmelik yayınladı. Söz konusu yönetmelik, Avrupa Birliği sınırları içinde ve dışında seyahat eden yolcuların uçuşlarının iptal edilmesi ya da ertelenmesi halinde sahip oldukları hakları düzenliyor.

Bu Hak 3 (Üç Yıl geçerli)

Uçuş iki saatten daha uzun bir süre ertelendiğinde hava yolu şirketi, telefon görüşmeleri, dinlenme, konaklama giderleri ve konaklanacak yer ile hava alanı arasındaki yolculuk masraflarınızı karşılamak zorunda. Hava yolu şirketi olağanüstü durumlarda dahi sizi bu yardım hizmetinden alıkoyama
Uçuş en azından 5 saat gecikmeyle yapılacaksa yolculuğa devam etmemeyi seçebilir ve 7 gün içinde bilet ücretinin geri iade edilerek, gerektiğinde çıkış noktasına geri dönmenizi sağlayan ücretsiz bir uçuş sunulması gibi hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Bilet ücretinin geri iadesini talep ederseniz gelecek uçuştan ve yardım hizmetinden ya da hava yolu şirketi tarafından evinize gönderilme gibi haklardan vazgeçmiş olursunuz.

Ayrıca miktarı uçuşun mesafesine göre değişen mali tazminat (600€´ya kadar) hakkına da sahipsiniz. Mali tazminatı, ancak uçuşun olağanüstü koşullar nedeniyle ertelenmesi ya da varılacak noktaya 3 saatten önce gerçekleşmesi halinde alamazsınız.

Uçuşunuz iptal edildiğinde öncelikle hava yolu şirketiyle temasa geçmeniz gerekir. Eğer hava yolu şirketi bu zorunlulukları yerine getirmeyi reddederse olayın gerçekleştiği Avrupa Birliği ülkesindeki ulusal makama başvurabilirsiniz. Eğer olay Avrupa Birliği sınırları dışında ancak Avrupa Birliği ülkelerinden birine ait bir hava yolu şirketiyle yaşandıysa ilgili birlik ülkesinde şikayette bulunabilirsiniz.”

AB hakkında detaylı bilgi edinmek için +43 1 243 10 10 yada +49 69 153 22 823 no’lu telefonlardan arayabilir ya da “www.hakkiniyedirme.com” internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sygilar Hakkını Yedirme Ekibi / www.HakkınıYedirme.com

Uçuşlarınızda Gecikme, değişiklik, iptal gibi oluşmuş mağduriyetlerinizde biz size yardımcı olalım.

HakkiniYedirme_Logo

Başvuru Formu