Tatiliniz zamanında uçamadığınız için dilediğiniz gibi başlamadıysa! Tazminat hakkınız olup olmadığını anlamanız için bilgiler!

Alabileceğiniz TAZMİNAT pek çok faktöre bağlıdır, aşağıda bunları sizin için ayrıntılı bir şekilde anlatacağız!

Paranızı geri alın, hem de fazlasıyla !
Flight Delay Compensation EC 261 (Uçuş Rötar Taminatı yönetmeliği EC261)
sayesinde Avrupa birliği ülkeleri rötar, iptal, overbook ve tarih değiştirme olduğunda bir dizi kurallara sahiptirler!
(Buna Izlanda, Norveç ve İsviçre de dahildir!)

 

Notlar : Saatler son varış yerine ne kadar gecıktiğini belirtmektedir – yeniden rezervasyon ve/veya güzergah değişikliği dahil şlmak üzere.

Uçakta yer kalmaması durumunda, tazminat ve tam ücret iadesine ek olarak, uygulanabilir. Ve yeni bilet alma hakkına sahipsiniz.

HAKLARINIZ NEREDE BAŞLIYOR NEREDE BİTİYOR?

261 No’ lu yönetmelik çoğu durumda size sahip çıkıyor.

 

AKTARMALI UÇUŞLAR DA TAZMİNAT ALABİLİRMİSİNİZ ?

Yolculuğunuz AB dışından başlayıp AB dışında sona erse bile tazminat hakkına sahipsiniz!

 

Uçuş iptal tazminatı elde etmek için üç yol bulunur; bunlar havayolunun gecikme tazminatı veya havayolu overbooking (fazladan rezervasyon) tazminatıdır. Bunları kendiniz alabileceğiniz gibi, bizim gibi şirketler sizin için almasını da sağlayabilir (çoğu şirket tazminat hakkı kazanılmadığında ücret talep etmez, kazanırsan da belirli bir ücrete ek olarak ödemenin de belirli bir yüzdesini talep ederler). Tazminat talebinde kendiniz bulunmak isterseniz ilgili bilgiler ve formlar için Sivil Havacılık Müdürlüğü’ne göz atabilirsin. Bunun için başkalarını görevlendirmek isterseniz, bize mesaj atarak veya sitemizi, www.hakkınıyedirme.com da başvuru formunu doldurarak iletebilirsiniz!

Kuralın istisnaları!
“Olağandışı koşullar” oluşması durumunda tazminata hak kazanamazsın ama neyse ki savaş, ciddi politik gerilim ve doğal afetler o kadar da sık görülmüyor. Kuralın diğer istisnaları: iptal konusunda kalkış tarihinden iki hafta önce bilgilendirilmiş olman veya benzer programa sahip (planlanmış asıl kalkış saatinden sonraki 2 saat içinde kalkan ve planlanmış asıl ulaşım saatinden sonraki 4 saat içinde gideceğin yere ulaşan) başka bir ulaşım önerilmesidir. Seçebileceğin diğer hakların ise, tam ücret iadesi (veya biletinin kullanmadığın kısmı kadarı), ilk fırsatta nihai varış yerine alternatif bir ulaşım yolu veya seçeceğin daha sonraki bir tarihe yeniden rezervasyondur.

Uçağa bindiniz ama olduğunuz yerde duruyorsunuz
Saatlerce pistte beklemek de pek eğlenceli sayılmaz. Neyse ki, hem Avrupa Birliği hem de ABD, yiyecek, su ve tuvalet ihtiyacın giderilmeden geçireceğiniz zaman ve uçakta ne kadar tutulabileceğinle ilgili sınırlandırmalara sahiptir.

Avrupa Birliği
AB’de uçağın 1 saatten fazla süre pistte beklerse, havalandırma, tuvalet kullanımı ve su talep edebilirsiniz. 5 saatten fazla sürerse de uçaktan inmeyi talep edebilirsiniz ve bu durumda gecikme tazminatı kuralları uygulanır.

ABD
Uluslararası uçuşlar için dört saat ve iç hatlar için de 3 saat pistte bekleme sınırı bulunur. Bu kurala istisnalar uçağın pistte kapıya doğru güvenlik nedeniyle ilerleyemediği durumlardır (AB’de olduğu gibi). Havayolları, yine de, iki saatin aşıldığı durumlarda yiyecek, su ve iş gören tuvaletlerle birlikte gerekli her tür tıbbi desteği vermek zorundadır.

 

 

Uçağınız rötar yaptı ?

Son 3 yıl içerisindeki,
Rötar, iptal, aktarmayı kaçırma, uçağa alınmama gibi durumlarda yasalar size
€600’ya kadar tazminat hakkı tanıyor.

Hakkini Yedirme Platformu;

  • Yolcu hakları – Mesela HAMBURG – ANTALYA (€400’ya kadar tazminat hakkı)
  • Uçağım gecikti
  • Uçak gecikti
  • Uçağa alınmadım
  • Rötar
  • Uçağım iptal edildi
  • Overbook
  • Aktarma uçuşunu kaçırdım

Gibi yaşayabileceğiniz olumsuz durumlarda olayın üzerine gitmenizi haklarınızı talep etmenizi ve haklılığınızı ispat edecek girişimlerinizi masrafsız desteklemektedir.

Avrupa çıkışlı uçuşlarda, hava şartları veya olağanüstü hal (terör, deprem vs.) haricindeki durumlarda yaşanan ve aktarma uçuşları da dahil olmak üzere toplamda 3 (üç) saatin üzerinde olan gecikmelerde, havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Türkiye çıkışlı Türk uyruklu (THY,Pegasus, Sunexpress…) uçuşlarda ise toplamda 7,5 saati aşan gecikmlerde havayolu şirketi yolcuya tazminat ödemek zorundadır.

Mağduriyetiniz ile ilgili uçuş şirketine başvuru yaptınız ama olumlu sonuç alamadınız mı ?
Sizin adınıza ücretsiz olarak biz uğraşalım, takip edelim.

Uçuş mağduriyetleriniz de sizlere her konuda ücretsiz bilgi ve yardımcı olabilmemiz için bizlere ulaşabilirsiniz.

 

Başvuru Formu